شیرآلات سردخانه

راهنمای خرید شیرآلات سردخانه

شیرآلات صنعتی بر اساس کاربردی که در سیستم های مختلف تبرید و تهویه مطبوع دارند، در انواع، ابعاد و اندازه های مختلف قابل طراحی و ساخت هستند. امروزه برندهای معتبری وظیفه ی طراحی و ساخت این شیرآلات را برعهده می گیرند. یکی از آن ها برند دانفوس است. شیرآلات سردخانه انواع مختلفی دارد که هرکدام از آن ها در بخشی از سردخانه قابل استفاده هستند.

این شیرهای صنعتی دسته بندی های مختلفی دارند. گاهی بر اساس عملکردشان، گاهی بر اساس عضو مسدودکننده ی جریان و یا گاهی بر اساس تنظیم جریان دسته بندی می‌شوند. در ادامه به معرفی بعضی از پرکاربردترین شیرآلات صنعتی می پردازیم.

شیر انبساط

شیر انبساط یا اکسپنشن یک شیر تنظیم کننده است که جایگاه آن در سیکل تبرید بعد از کندانسور و قبل از اواپراتور است. وظیفه اصلی شیر انبساط سردخانه دو فازی کردن مبرد قبل از ورود آن به اواپراتور است. این کار از طریق می پاش کردن مبرد انجام می شود. سپس مبرد مایع در اواپراتور تبخیر می‌شود. این شیر در 5 نوع الکترونیکی، اتوماتیکی، ترموستاتیکی، لوله مویین و شیر شناور در بازار موجود و قابل خریداری و نصب در سردخانه ها است.

شیرآلات سردخانه

شیر کنترل فشار بالا

این نوع از شیرآلات سردخانه در سردخانه های آمونیاکی به وفور یافت می شوند و وظیفه ی آن، کنترل فشار بالا را در سیستم برعهده دارند. عملکرد آن ها به صورت اتوماتیک است و منجر به کاهش فشار مبرد در سیکل تبرید می شود. زمانی که دمای محیط پایین باشد، فشار مبرد بالا می رود و گاهی از میزان مطلوب هم فراتر می رود. این شرایط می‌تواند به سایر اجزای سیکل آسیب برساند. در نتیجه نصب شیر کنترل فشار بالا در سیستم تبرید از اهمیت زیادی برخوردار است.

شیر اطمینان

شیر اطمینان یا ریلیف ولو می تواند هم به صورت دستی و هم اتوماتیک عمل کند. قبل از نصب این شیر آن را نسبت به فشار مجاز تنظیم می‌کنند تا در برابر فشار غیرمجاز از طریق قطع جریان به خوبی از سیستم محافظت کند. بنابراین تنظیم شیر اطمینان در هر سیستمی متفاوت است. برای مثال در کندانسور، اواپراتور و کمپرسورهای جابجایی مثبت از این شیر برای کنترل جریان مبرد استفاده می کنند.

شیر تنظیم کننده ی فشار و دما

شیرهای تنظیم کننده فشار و دما کارایی متفاوتی در یخچال ها، سردخانه ها و در سیستم های تهویه مطبوع دارند. تنظیم فشار کندانسور، تنظیم ظرفیت و تنظیم فشار تبخیر مثال هایی از کارکرد این شیرها هستند. از ویژگی های این شیرها می‌توان به عمر طولانی آن ها، نیاز اندک به تعمیر و نگهداری و طراحی فشرده ی آن اشاره کرد.

شیر توپی یا بال ولو

شیر توپی یکی از شیرهای حائز اهمیت در بین شیرهای صنعتی در سردخانه است که برای کنترل مسیر جریان مبرد استفاده می‌شود. علت نامگذاری این شیر، کروی بودن عضو مسدودکننده ی داخلی آن است.این شیر به کمک این عضو می تواند میزان نشتی را در سیستم به حداقل برساند.

شیر یک طرفه یا چک ولو

یکی دیگر از انواع شیرهای صنعتی در سردخانه، یخچال های تجاری و یخچال های صنعتی، شیر یک طرفه است. این شیر برای جلوگیری از بازگشت مبرد در مسیر تبرید نصب می‌شود. شیر یک طرفه برای استفاده از تمامی مبردها مناسب است. شیر یک طرفه دانفوس، یکی از شیرهایی است که در ابعاد و اندازه های متفاوت و با توجه به کاربردهای آن در دما و فشار بالا یا پایین قابل نصب است.

شیر روتولاک

شیر روتولاک یا شیر کمپرسور در سردخانه ها و یخچال های صنعتی کاربرد دارد. این شیر که در دسته ی شیرهای برودتی قرار دارد، بر روی کمپرسور یا رسیور نصب شده و وظیفه ی اصلی آن جلوگیری از هدر رفتن مبرد هنگام خرابی کمپرسور است.

جمع بندی

برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت شیرآلات سردخانه و سایر تجهیزات آن، می توانید با مجموعه برادران حامی دوست تماس حاصل نمایید. ما از ارائه مشاوره تا خرید و نصب تجهیزات در کنار شما خواهیم بود.

پاسخ دهیدآدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند * نام شما

گیلان ، رشت ، بلوار معلم، جنب بانک ایران زمین، ساختمان 110 ، طبقه 5 ، گروه صنعتی برادران حامی دوست
شنبه - پنجشنبه: 7:00-18:00
۳۶۶۴- 013
09121226369
INFO@HAMIDOOST.IR
logo-samandehi
تمامی حق و حقوق این سایت متعلق به مجموعه صنعتی برادران حامی دوست می باشد و هرگونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی دارد.