سالن پرورش قارچ

پرورش قارچ صنعتی

قارچ یکی از اقلام مغذی و سرشار از ویتامین در سبد غذایی بشر است. قارچ ها انواع و اقسام مختلفی دارند که بسیاری از آن ها خوراکی، برخی دارویی و برخی غیرخوراکی و سمی هستند. تاریخچه ی مصرف قارچ خوراکی به چند صد سال قبل از میلاد مسیح در چین باز می‌گردد. پرورش قارچ صنعتی هم قدمتی نسبتاً طولانی دارد.

بیش از 20 گونه از قارچ های خوراکی به صورت صنعتی پرورش داده می شوند. شرایط پرورش هرکدام از این قارچ ها بسته به نژاد آن متفاوت است. اما فاکتورهای زیادی روی کیفیت قارچ هنگام پرورش تاثیرگذار است. نوعی از قارچ که به وفور یافت می شود، قارچ دکمه ای است.

چون سالن پرورش قارچ سالنی بسته است، در تمامی اقلیم ها امکان احداث آن وجود دارد. اما در شرایطی که اختلاف دمای داخل و خارج از سالن زیاد باشد، با اعمال تغییراتی باید شرایط مطلوب دمایی و رطوبتی ایجاد نمایید. درواقع یکی از مهم ترین فاکتورها هنگام پرورش قارچ، تهویه ی سالن ها است. در ادامه ابتدا به بررسی این مورد می پردازیم.

تهویه ی سالن پرورش قارچ

ورود هوای تازه از بیرون به سالن، با دبی مشخص امری حیاتی است. برای این کار دستگاه های مکنده ای تعبیه می شود که هوای بیرون را به داخل سالن پرورش قارچ بکشاند و به همان نسبت هوای داخل را به محیط بیرون بفرستد.

در عین حال هوای داخل سالن نیز باید همواره در گردش باشد. گردش هوای داخل سالن به علت وجود دی اکسید کربن و برای تنظیم رطوبت اهمیت دارد. کمبود رطوبت محیط باعث چروکیده شدن قارچ ها و زیاد بودن رطوبت سالن باعث رشد میکروارگانیسم ها در قارچ ها می شود.

زمانی که هوای بیرون از سالن بسیار سرد باشد، باید دمای هوا را افزایش داد. از طرفی گرم شدن هوا باعث خشک شدن آن می شود. بنابراین باید رطوبت هوا را نیز افزایش دهید تا شرایط مطلوب ایجاد شود.

سالن پرورش قارچ

انواع سیستم تهویه

دمای ایده آل برای پرورش قارچ، بین  23  تا  25 درجه سانتی گراد است. در تهویه ی این سالن ها از ابزاری مانند هواساز، رطوبت ساز، دستگاه های خنک کننده و گرم کننده، دماسنج، رطوبن سنج و دستگاه سنجش CO2 استفاده می شود. برای تهویه ی مطلوب هوای داخل سالن پرورش قارچ می توانید از دو نوع سیستم تهویه استفاده نمایید.

  1. سیستم تهویه ی کم فشار؛ با وجود اینکه استفاده از این سیستم مقرون به صرفه است، اما فن های آن سروصدای زیادی دارد.
  2. سیستم تهویه ی پر فشار؛ برخلاف سیستم تهویه کم فشار در این سیستم هوای سرد بیرون پیش از ورود به سالن به دمای متعادل می رسد. این امر باعث می شود قارچ ها با کیفیت بیشتری پرورش یابند. با وجود مزایای بیشتر این سیستم، نصب و راه اندازی آن هزینه ی زیادی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید با گروه صنعتی برادران حامی دوست تماس حاصل نمایید. مجموعه ی ما با بیش از 20 سال سابقه در زمینه ی سیستم های سرمایشی آماده ی خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز است.

اولین دیدگاه را شما قرار بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *